Oba te przypadki zachorowań, pod względem objawów są bardzo podobne. Jednakże grypa, w porównaniu do przeziębienia, jest znacznie bardziej niebezpieczna, a nieleczona, może prowadzić do wielu powikłań. Przyczyną przeziębienia jest zakażenie górnych dróg oddechowych przez koronawirusy i rinowirusy. Grypę zaś, powodują wirusy grypy, dzielone na grupy A, B i C, przy czym dwie ostatnie są znacznie łagodniejsze i nie tak groźne, jak te z grupy A.
Aby dowiedzieć się, na co chorujemy, warto prześledzić przebieg obu chorób, aby rozpoznać objawy i dolegliwości. Mimo że podobne, mają również znaczące różnice.
Na każdą chorobę zawsze najlepszym lekarstwem jest sen i odpoczynek. Ważne, aby w przypadku jakiegokolwiek osłabienia, nie forsować się, a zostać w domu i nie ryzykować rozwinięciem się choroby. Warto suplementować witaminy, dbać o odpowiednią regenerację i zdrową dietę, które korzystanie wpływają na odporność i ogólne samopoczucie. Niestety w okresie jesienno-zimowym bardzo ciężko uniknąć infekcji, ale można spróbować ograniczyć wpływ czynników je wywołujących. Starajmy się dbać o higienę i często myć ręce. Nie dotykajmy okolic twarzy brudnymi dłońmi, żeby nie przenosić bakterii i wirusów. W przypadku grypy podstawową metodą profilaktyki są nieobowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Popularną opcją jest szczepionka czterowalentna, zawierająca antygeny dwóch szczepów typu A oraz dwóch szczepów typu B. Zaszczepić może się każda osoba dorosła, oraz dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Ważne, aby zadbały o to, szczególnie te osoby, które są najbardziej narażone na późniejsze powikłania.
Jeśli pomimo wszelkich wysiłków, oznaki choroby będą przybierać na sile, można wspomóc się naturalnymi metodami, które najczęściej gościły w domu naszych babć. Dobrym pomysłem jest zatem przygotować napar z kwiatów lipy, mleko z miodem i masłem czy herbatę z cytryną i imbirem. Jeśli przygotowane napary, na nic się zdadzą, należy sięgnąć po farmaceutyki. W przypadku grypy najlepiej sprawdzą się leki przeciwgrypowe (przeciwwirusowe), paracetamol, aspiryna, czy leki przeciwzapalne na bazie ibuprofenu. Na katar pomogą krople, które obkurczają śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Przy uporczywym, suchym kaszlu, stosuje się leki na bazie butamiratu. Można również sięgnąć po preparaty na bazie wyciągu z sosny. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek leków, należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który przepisze i dopasuje odpowiednie dawki.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels