Polecamy

Grypa – co warto o niej wiedzieć?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oba te przypadki zachorowań, pod względem objawów są bardzo podobne. Jednakże grypa, w porównaniu do przeziębienia, jest znacznie bardziej niebezpieczna, a nieleczona, może prowadzić do wielu powikłań. Przyczyną przeziębienia jest zakażenie górnych dróg oddechowych przez koronawirusy i rinowirusy. Grypę zaś, powodują wirusy grypy, dzielone na grupy A, B i C, przy czym dwie ostatnie są znacznie łagodniejsze i nie tak groźne, jak te z grupy A.

To jeszcze przeziębienie, czy już grypa?

Aby dowiedzieć się, na co chorujemy, warto prześledzić przebieg obu chorób, aby rozpoznać objawy i dolegliwości. Mimo że podobne, mają również znaczące różnice.

  • Przeziębienie – rozwija się znacznie wolniej od grypy. Epicentrum choroby poprzedza parę dni osłabienia, gorszej kondycji, a objawy pojawiają się stopniowo. Przeziębienie atakuje górne drogi oddechowe, towarzyszy mu katar, zatkany nos, utrudniający oddychanie, obrzęk śluzówki, kaszel, gorączka, nieprzekraczająca zazwyczaj 38 stopni i bóle głowy. Największe nasilenie objawów następuje około 4 dnia choroby, a samo przeziębienie utrzymuje się około tygodnia. Męczący kaszel może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.
  • Grypa – rozwija się gwałtownie, towarzyszy jej wysoka gorączka, bóle mięśniowo-stawowe całego ciała oraz silne osłabienie. W trakcie choroby występuje silny ból głowy i dreszcze, związane z gorączką. Katar występuje rzadko, a jeśli już się pojawia, najczęściej przyjmuje łagodniejszą formę. Grypa najczęściej kojarzy się z suchym i męczącym kaszlem, który może przerodzić się również w mokry, z odklejającą się wydzieliną. Grypa trwa około 2 tygodni. W przypadku niemowlaków i małych dzieci należy szczególną uwagę zwracać na gorączkę, która w ich przypadku, może okazać się naprawdę groźna.
Medicover Polska – Grypa – kiedy do lekarza?

Zapobieganie grypie

Na każdą chorobę zawsze najlepszym lekarstwem jest sen i odpoczynek. Ważne, aby w przypadku jakiegokolwiek osłabienia, nie forsować się, a zostać w domu i nie ryzykować rozwinięciem się choroby. Warto suplementować witaminy, dbać o odpowiednią regenerację i zdrową dietę, które korzystanie wpływają na odporność i ogólne samopoczucie. Niestety w okresie jesienno-zimowym bardzo ciężko uniknąć infekcji, ale można spróbować ograniczyć wpływ czynników je wywołujących. Starajmy się dbać o higienę i często myć ręce. Nie dotykajmy okolic twarzy brudnymi dłońmi, żeby nie przenosić bakterii i wirusów. W przypadku grypy podstawową metodą profilaktyki są nieobowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Popularną opcją jest szczepionka czterowalentna, zawierająca antygeny dwóch szczepów typu A oraz dwóch szczepów typu B. Zaszczepić może się każda osoba dorosła, oraz dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Ważne, aby zadbały o to, szczególnie te osoby, które są najbardziej narażone na późniejsze powikłania.

Sposoby leczenia grypy

Jeśli pomimo wszelkich wysiłków, oznaki choroby będą przybierać na sile, można wspomóc się naturalnymi metodami, które najczęściej gościły w domu naszych babć. Dobrym pomysłem jest zatem przygotować napar z kwiatów lipy, mleko z miodem i masłem czy herbatę z cytryną i imbirem. Jeśli przygotowane napary, na nic się zdadzą, należy sięgnąć po farmaceutyki. W przypadku grypy najlepiej sprawdzą się leki przeciwgrypowe (przeciwwirusowe), paracetamol, aspiryna, czy leki przeciwzapalne na bazie ibuprofenu. Na katar pomogą krople, które obkurczają śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Przy uporczywym, suchym kaszlu, stosuje się leki na bazie butamiratu. Można również sięgnąć po preparaty na bazie wyciągu z sosny. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek leków, należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który przepisze i dopasuje odpowiednie dawki.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Leon Wróblewski
Leon Wróblewski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a następnie uzyskał specjalizację z dermatologii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne urządzenie do stylizacji paznokci w domu?
|
Jak wybrać idealne urządzenie do stylizacji paznokci w domu?
Szukasz idealnego urządzenia do stylizacji paznokci w domu? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru zgodnie z twoimi preferencjami i potrzebami.
Jak dobrze dobrać sukienkę plus size do swojej sylwetki: praktyczne porady
|
Jak dobrze dobrać sukienkę plus size do swojej sylwetki: praktyczne porady
Zdobądź praktyczne wskazówki, jak dobrze dobrać sukienkę plus size do swojej sylwetki i zawsze prezentować się modnie i stylowo.
Poronienia nawykowe – jak zmniejszyć ryzyko występowania?
|
Poronienia nawykowe – jak zmniejszyć ryzyko występowania?
Poronienia nawykowe to jedno z najczęstszych problemów w dziedzinie ginekologii.