Polecamy

Ćwiczenia podczas okresu – co najlepiej ćwiczyć?

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Efektywna aktywność fizyczna podczas miesiączki to przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w potrzeby organizmu i korzystanie ze sprawdzonych ćwiczeń odpowiednich dla tego czasu. 

Dlaczego warto ćwiczyć podczas okresu?

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w kontekście aktywności fizycznej kobiet w czasie miesiączki, są naukowe badania, które dowiodły, że organizm podczas okresu jest lepiej dostosowany do ćwiczeń. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że podczas miesiączki organizm kobiety charakteryzuje się zwiększoną wydolnością fizyczną. Taki stan rzeczy wynika z hormonalnych zmian w nim zachodzących – to dzięki nim ciało jest lepiej przygotowane do intensywnego wysiłku fizycznego. Istotną kwestią ćwiczeń podczas okresu jest także ich pozytywny wpływ na odczuwanie dolegliwości miesiączkowych. Trening zmniejsza napięcie mięśni brzucha, łagodzi ból lędźwi, redukuje skurcze okolic podbrzusza i pomaga zredukować napięcie czy stres związane z okresem.

Jak trenować podczas miesiączki?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ogólne samopoczucie. Nie każda miesiączka wiąże się z silnymi i bolesnymi dolegliwościami. W przypadku łagodnych objawów nie warto przerywać zaplanowanych jednostek treningowych i można kontynuować przyjęty plan. Jeśli jednak samopoczucie nie pozwala na realizację zaplanowanych ćwiczeń, to można swobodnie zmienić plan i skorzystać ze sprawdzonych zestawów treningowych. W czasie miesiączki specjaliści rekomendują pilates, jogę, pływanie, jazdę na rowerze, gimnastykę, ćwiczenia na piłce, biegi, aqua aerobik czy szybki marsz. Większość z podanych zajęć można realizować zarówno na zewnątrz, jak i w domowym zaciszu. Czas oraz obciążenie treningu należy dopasować do aktualnych możliwości organizmu, tak by go nie przeciążyć, a jedynie pobudzić do pracy.

Jak zadbać o swoje samopoczucie podczas treningu?

Podstawą jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie okresu jest bezpieczeństwo organizmu i ogólne poczucie komfortu. Żadna zawodniczka nie powinna robić treningu wbrew sobie czy ignorować sygnałów, które wysyła organizm. Choć ciało kobiety jest świetnie przygotowane do aktywności fizycznej i wysiłku podczas okresu, nie oznacza to, że w każdym przypadku są wskazane. Specjaliści podkreślają, że najbardziej wymagające są pierwsze dni miesiączki. To w tym czasie najsilniejsze i najczęstsze są skurcze macicy oraz bóle mięśni czy pleców. W przypadku intensywnych dolegliwości, zamiast pełnej jednostki treningowej można zdecydować się na relaksującą jogę czy kilkunastominutowe rozciąganie całego ciała, które rozluźni mięśnie i zredukuje stres. Eksperci zwracają również uwagę na to, że zbyt intensywny trening może nasilić krwawienie, skurcze i odczuwany ból, które w ekstremalnych przypadkach mogą prowadzić do krwotoku wewnętrznego. Z tego względu należy zadbać o komfort, zmniejszyć obciążenie organizmu, jednocześnie zwiększając czas na regenerację i odpoczynek.

Zdjęcie główne: Meghan Holmes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety noszenia okularów
|
Zalety noszenia okularów
Okulary to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla osób z wadami wzroku. Mogą one zapewnić poprawę widzenia i zapobiec dalszemu pogorszeniu wady wzroku.
Jak wybrać idealne urządzenie do stylizacji paznokci w domu?
|
Jak wybrać idealne urządzenie do stylizacji paznokci w domu?
Szukasz idealnego urządzenia do stylizacji paznokci w domu? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru zgodnie z twoimi preferencjami i potrzebami.
Skaling a zdrowie jamy ustnej
|
Skaling a zdrowie jamy ustnej
Skaling zębów jest jednym z najważniejszych zabiegów, jakie przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Wbrew pozorom skaling to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale przede wszystkim procedura, która wpływa na zdrowie jamy ustnej. W artykule tym przedstawimy, jak skaling wpływa na stan zdrowia jamy ustnej i dlaczego jest tak ważny.