Polecamy

Ćwiczenia podczas okresu – co najlepiej ćwiczyć?

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Efektywna aktywność fizyczna podczas miesiączki to przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w potrzeby organizmu i korzystanie ze sprawdzonych ćwiczeń odpowiednich dla tego czasu. 

Dlaczego warto ćwiczyć podczas okresu?

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w kontekście aktywności fizycznej kobiet w czasie miesiączki, są naukowe badania, które dowiodły, że organizm podczas okresu jest lepiej dostosowany do ćwiczeń. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że podczas miesiączki organizm kobiety charakteryzuje się zwiększoną wydolnością fizyczną. Taki stan rzeczy wynika z hormonalnych zmian w nim zachodzących – to dzięki nim ciało jest lepiej przygotowane do intensywnego wysiłku fizycznego. Istotną kwestią ćwiczeń podczas okresu jest także ich pozytywny wpływ na odczuwanie dolegliwości miesiączkowych. Trening zmniejsza napięcie mięśni brzucha, łagodzi ból lędźwi, redukuje skurcze okolic podbrzusza i pomaga zredukować napięcie czy stres związane z okresem.

Jak trenować podczas miesiączki?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ogólne samopoczucie. Nie każda miesiączka wiąże się z silnymi i bolesnymi dolegliwościami. W przypadku łagodnych objawów nie warto przerywać zaplanowanych jednostek treningowych i można kontynuować przyjęty plan. Jeśli jednak samopoczucie nie pozwala na realizację zaplanowanych ćwiczeń, to można swobodnie zmienić plan i skorzystać ze sprawdzonych zestawów treningowych. W czasie miesiączki specjaliści rekomendują pilates, jogę, pływanie, jazdę na rowerze, gimnastykę, ćwiczenia na piłce, biegi, aqua aerobik czy szybki marsz. Większość z podanych zajęć można realizować zarówno na zewnątrz, jak i w domowym zaciszu. Czas oraz obciążenie treningu należy dopasować do aktualnych możliwości organizmu, tak by go nie przeciążyć, a jedynie pobudzić do pracy.

Jak zadbać o swoje samopoczucie podczas treningu?

Podstawą jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie okresu jest bezpieczeństwo organizmu i ogólne poczucie komfortu. Żadna zawodniczka nie powinna robić treningu wbrew sobie czy ignorować sygnałów, które wysyła organizm. Choć ciało kobiety jest świetnie przygotowane do aktywności fizycznej i wysiłku podczas okresu, nie oznacza to, że w każdym przypadku są wskazane. Specjaliści podkreślają, że najbardziej wymagające są pierwsze dni miesiączki. To w tym czasie najsilniejsze i najczęstsze są skurcze macicy oraz bóle mięśni czy pleców. W przypadku intensywnych dolegliwości, zamiast pełnej jednostki treningowej można zdecydować się na relaksującą jogę czy kilkunastominutowe rozciąganie całego ciała, które rozluźni mięśnie i zredukuje stres. Eksperci zwracają również uwagę na to, że zbyt intensywny trening może nasilić krwawienie, skurcze i odczuwany ból, które w ekstremalnych przypadkach mogą prowadzić do krwotoku wewnętrznego. Z tego względu należy zadbać o komfort, zmniejszyć obciążenie organizmu, jednocześnie zwiększając czas na regenerację i odpoczynek.

Zdjęcie główne: Meghan Holmes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Korzyści zdrowotne i treningowe płynące z korzystania z rowerów stacjonarnych
|
Korzyści zdrowotne i treningowe płynące z korzystania z rowerów stacjonarnych
Odkryj nieocenione korzyści dla zdrowia i formy fizycznej, które przynoszą treningi na rowerze stacjonarnym. Wzmocnij swoje serce, popraw kondycję i ciesz się lepszym samopoczuciem.
Znaczenie odpowiedniego odżywiania dla zdrowia skóry – fakty i mity
|
Znaczenie odpowiedniego odżywiania dla zdrowia skóry – fakty i mity
Dowiedz się, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia i młodego wyglądu skóry odgrywa odpowiednie odżywianie. Przyjrzymy się faktom i mitom w kontekście wpływu diety na skórę.
Jak bielizna termoaktywna wpływa na komfort treningu na świeżym powietrzu?
|
Jak bielizna termoaktywna wpływa na komfort treningu na świeżym powietrzu?
Zrozum wpływ bielizny termoaktywnej na jakość treningu na zewnątrz. Odkryj, jak prawidłowo wybierana odzież może poprawić Twoje wyniki i samopoczucie.