Polecamy

Skaling a zdrowie jamy ustnej

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Skaling zębów jest jednym z najważniejszych zabiegów, jakie przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Wbrew pozorom skaling to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale przede wszystkim procedura, która wpływa na zdrowie jamy ustnej. W artykule tym przedstawimy, jak skaling wpływa na stan zdrowia jamy ustnej i dlaczego jest tak ważny.

Co to jest skaling?

Skaling to jedna z procedur higienizacyjnych, polegająca na usunięciu kamienia nazębnego i osadów z powierzchni zębów. Kamień nazębny powstaje z osadów bakteryjnych, które ulegają mineralizacji i stają się twarde. Nie można go usunąć poprzez zwykłe szczotkowanie zębów. Z tego powodu konieczny jest skaling, czyli profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Jak skaling wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Skaling ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Usuwanie kamienia nazębnego i osadów bakteryjnych z powierzchni zębów pozwala na uniknięcie wielu chorób jamy ustnej. Przede wszystkim skaling pozwala na uniknięcie próchnicy, zapalenia dziąseł, a także paradontozy.

Próchnica jest chorobą bakteryjną, która prowadzi do zniszczenia szkliwa i zębiny. Bakterie, które powodują próchnicę, osadzają się na powierzchni zębów w postaci osadów bakteryjnych i kamienia nazębnego. Skaling pozwala na usunięcie tych osadów, a tym samym zapobieganie próchnicy.

Zapalenie dziąseł jest chorobą zapalną, która powstaje w wyniku osadzania się bakterii na dziąsłach. W wyniku zapalenia dziąseł dochodzi do krwawienia, zaczerwienienia, a także bólu. Skaling pozwala na usunięcie osadów bakteryjnych z powierzchni zębów oraz z dziąseł, co zapobiega rozwojowi choroby.

Paradontoza to choroba, która dotyka tkanki okołozębowe. Powstaje na skutek rozwoju bakterii wokół zęba, co prowadzi do stopniowej degradacji tkanki. Skaling jest jednym z podstawowych zabiegów, które pozwalają na zapobieganie paradontozy. Jeśli jesteś zainteresowany takim zabiegiem, będziesz mógł go wykonać w podanej placówce https://ladentica.pl/skaling-i-piaskowanie-zebow/

Jak dbać o zęby po skalingu?

Po skalingu, czyli profesjonalnym czyszczeniu zębów, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, aby uniknąć nawrotu chorób przyzębia i utrzymać zdrowy uśmiech. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów po skalingu:

Regularne szczotkowanie zębów – należy szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie, używając pasty do zębów z fluorem. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 2-3 minuty, a szczoteczka powinna być wymieniana co 3-4 miesiące.

Używanie nici dentystycznej lub szczotek międzyzębowych – do dokładnego usunięcia płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc między zębami, warto używać nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Należy stosować je raz dziennie.

Stosowanie płukanek do jamy ustnej – płukanie jamy ustnej odpowiednią płukanką pozwala na usunięcie resztek jedzenia i bakterii, które mogą powodować choroby przyzębia. Płukankę należy stosować po umyciu zębów, najlepiej wieczorem przed snem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest respirator i jak go używać?
|
Czym jest respirator i jak go używać?
Respirator — urządzenie ratujące życie poprzez utrzymanie prawidłowego oddychania. Dowiedz się, jak go używać i dlaczego jest tak istotny
Kursy medyczne – Zdobywaj wiedzę i rozwijaj umiejętności
|
Kursy medyczne – Zdobywaj wiedzę i rozwijaj umiejętności
Zdobądź nową wiedzę i rozwiń umiejętności w branży medycznej dzięki inspirującym kursom. Zostań ekspertem, który czyni różnicę w opiece zdrowotnej!
Jak dobrać idealną sukienkę do swojej sylwetki – poradnik dla kobiet plus size
|
Jak dobrać idealną sukienkę do swojej sylwetki – poradnik dla kobiet plus size
Odkryj sekrety dobierania sukienek idealnych dla Twojego typu sylwetki. Szczegółowe wskazówki i porady specjalnie dla kobiet o pełniejszych kształtach.